СЛЕДЕТЕ НЀ
autoinfo

Видео

И официјално – Валентино Роси се повлече [видео]

 

Валентино Роси, легендата и деветкратниот шампион кој стана синоним за Мото ГП натпреварите, ја заврши кариерата.

Докторот своето повлекување го најави летово (прочитајте повеќе тука), а сега и официјално објави дека за него трките се завршени.

Роден во италијанското гратче Урбино на 16 февруари 1979-та, тој вкупно оствари 115 победи и 235 пати се искачи на подиумот.

Затоа и пензионирањето на бројот 46 растажи многу фанови со своето заминување од патеките, а нам ни останува само уште еднаш да се потсетиме на харизматичниот Италијанец.

 

 

 

 

 

 

 

 

Реклама
Реклама
Реклама

Интересно

Повеќе од Видео