СЛЕДЕТЕ НЀ
autoinfo

Мотоцикли

VR46 Ducati го потврди својот настап на MotoGP

 

По неизвесноста околу спонзорот и дали воопшто новиот VR46 Racing тим ќе се појави следната година во MotoGP шампионатот, еве добра вест. VR46 Ducati ќе има во MotoGP!

Не знаеме која вест е поинтересна, дека ќе го има тимот за кој ќе возат помалиот брат на легендарниот Валентино Роси заедно со Марко Безеки или дека самиот Роси најавил дека ќе го проба моторот на тестовите планирани во периодот кој следи.

Ајде со ред. Лука Марини и Марко Безеки под менаџерската палка на Пабло Нието сега веќе и официјално се дел од новиот тим во кралскaта класа.

Веста стана официјална кога FIM ја објави листата на учесници на светскиот MotoGP шампионат за 2022 година.

VR46 Racing се поместува од Moto2, да се натпреварува во MotoGP за прв пат следната сезоана и тоа секако во моментот кога нејзиниот основач Валентино Роси се … (интегралниот текст ТУКА)

 

 

 

 

Реклама
Реклама
Реклама

Интересно

Повеќе од Мотоцикли