СЛЕДЕТЕ НЀ

Во светот

Volkswagen започна со испораките на ID.4

 

На скромно организирани настани, првите купувачи на електричниот ID.4 ги презедоа своите возила.

Испораките истовремено беа организирани пред „стаклената” фабрика на Volkswagen во Дрезден и Autostadt комплексот во Волфсбург, иако ID.4 се произведува во Цвикау.

Според зборовите на Германците, тие во Европа веќе имаат 23.500 нарачки за овој електричен кросовер, додека планот им е крајот на годинава низ целиот свет да продадат 150.000 примероци.

Целта на Volkswagen е годинава дневно да произведува по 1.400 електрични возила, заради што во е воведена трета смена во фабриката во Цвикау.

Во оваа фабрика се произведува и ID.3, кој исто така излегува и од погоните во Дрезден. ID.4, пак, освен во Германија се произведува и во Кина, а наскоро ќе започне и во САД.

 

 

 

 

Реклама
Реклама
Реклама

Интересно

Повеќе од Во светот