СЛЕДЕТЕ НЀ

Авто Спорт

F1 со промени на квалфикацискиот формат [видео]

 

Трките од Formula 1 шампионатот го држат рекордот во најгледан спортски настан во светот. Новиот формат на квалификациите уште повеќе ќе ја зголеми атрактивноста.

Веќе годинава, на три трки, ќе биде применет нов начин на квалификациите за главната трка. Предлог на FIA е во насока на зголемување на тркачкиот момент со што целиот викенд би бил исполнет со активности.

Со предлогот се предвидува во петок најпрвин екипите да имаат еден час за слободен тренинг по што, попладнето во три сесии да се одржат квалификации, но не за главната трка тука за саботната спринт-трка која би била во должина од 100 километри.

Постигнатите места, освен што ќе носат додатни поени за најдобро пласираните, ќе важат и како официјален пласман за стартните позиции во главната трка.

Всушност, погледнете го видео прилогот, кој најдобро го објаснува новиот формат на квалификациите во Formula 1.

 

 

 

 

 

 

Реклама
Реклама
Реклама

Интересно

Повеќе од Авто Спорт