СЛЕДЕТЕ НЀ

Актуелен Миг

Претставена новата, шеста генерација на Opel Corsa

Малиот бестселер на Opel официјално беше претставен пред гостите и претставниците на медиумите.  Новата Opel Corsa ќе биде достапна во продажните салони со цена од 12.920 евра, со 1.2 литарски мотор од 75 КС и со рачен менувач.

Новата Corsa ја имаше својата светска премиера на Меѓународниот автомобилски саем ИАА во Франкфурт во септември, и досега ги освои титулите: „Best Buy автомобил во Европа за 2020“, како и „службен автомобил на годината“.

„Со нетрпение го чекавме моментот кога новата Corsa ќе пристигне пазарот во нашиот регион и сигурен сум дека ќе бидете воодушевени.

За прв пат во својот мал бестселер, Opel нуди технологии и системи за асистенција што клиентите обично ги знаат само од возилата од повисоката класа.

Главната атракција се матрикс IntelliLux LED® светлата без отсјај, но има и системи за асистенција од врвно ниво, како и одлична поврзаност и забава со новиот опсег на инфозабавни системи.

Оваа година е специјална и за Opel по тоа што воведува и целосно електрична Corsa, но засега нејзините варијанти со бензин и со дизел ќе бидат достапни на регионалниот пазар“, изјави Александар Мешков, кој како претставник на компанијата Opel се обрати пред публиката.

Продажбата на 4.06 метри долгиот германски автомобил со пет врати започнува со особено економични бензински и дизелски агрегати со моќност што се движи помеѓу 75 и 130 КС.

Од механичките новитетите тука е и понудата на осумстепенски автоматски менувач менувачи.

Севкупното спортско чувство е надополнето со дизајнот со полесни материјали и ниска положба за седење на возач.

Покрај тоа, пасивната безбедност е на многу високо ниво, а инженерите на Opel исто така ги преработија шасијата и управувањето. Сите овие придобивки доаѓаат со основната верзија. Подеднакво убедливи се и напредните системи за помош, иновативниот инфозабавен систем и одличниот однос цена-перформанси.

За прв пат во овој сегмент, Corsa исто така нуди осумстепен автоматски менувач. По оваа цена, досега никогаш немало поразвиено технолошки напредна и динамична Opel Corsa.

Да повториме, цената на новата Corsa е поставена под 13 илјади евра, а веќе првите примероци веќе се во рацете на корисниците.

 

 

Реклама
Реклама
Реклама

Интересно

Повеќе од Актуелен Миг