Во светот

Шестата генерација на Corsa во низок старт

Шестата генерација на Corsa во низок старт

  Од претходните пет поколенија во изминативе 37 години на пазарот се пласирани над 13.6 милиони единици – наследникот службено ќе биде претставен на салонот во Франкфурт. Opel отсекогаш тежнеел да ја демокртатизира својата понуда. Во склад со таа филозофија, уште во 1936 година, во време кога автомобилот сеуште важеше за луксуз, се појави првиот Opel Kadett. Во повоена Германија, кога настап... »

VW на мака со откупените TDI автомобили во Америка

VW на мака со откупените TDI автомобили во Америка

  Со аферата „дизелгејт“ откриена од американските регулаторни тела беа опфатени околу 480 илјади возила кои требаше да бидат отстранети од сообраќај.  По изгубената судска постапка, Volkswagen беше приморан од пазарот да ги повлече сите возила со дизелски агрегати во кои беше вграден измамнички софтвер. Да потсетиме, пред точно четири години, Aмериканската агенција за заштита на природн... »

Bentley EXP 100 GT: Луксузен GT директно пристигнат од 2035 година (видео прилог)

Bentley EXP 100 GT: Луксузен GT директно пристигнат од 2035 година (видео прилог)

  Bentley слави убав јубилеј, 100 години постоење. По тој повод британците изработија импресивен концепт на електричен спортски четирисед со кој јасно се трасира патот на идните модели на марката. Луксузната мобилност дефинитивно има иднина. Во тоа не убедува славеничкиот концепт на Bentley кој е конструиран по повод стогодишнината од постоејњето на британската марка. Во должина растегнат до ... »

Вентилите во Hyundai ќе работат под ритам на CVVD системот (видео прилог)

Вентилите во Hyundai ќе работат под ритам на CVVD системот (видео прилог)

  Новиот систем на работа на вентилите кој групацијата Hyundai го воведува во сериско производство, ги зголемува перформансите за 4%, ја намалува потрошувачката за 5%, а емисијата на штетни гасови ќе биде за 12% пониска. Во иднина погонските единици кои се вградуваат во возилата на Hyundai и Kia сериски ќе бидат опремувани со новиот CVVD (Continuously Variable Valve Duration) систем за работа... »

Peugeot 2008: Кросовер со SUV карактер

Peugeot 2008: Кросовер со SUV карактер

  Peugeot целосно го редефинира новиот 2008 – сега тој настапува со зголемени димензии, нови мотори и осовременета естетика. Никој досега се нема жалено на застарен облик на градскиот кросовер на Peugeot. Напротив тој и сега изгледа свежо и оригинално, а уште поинтересно е што и добро се продава. Но, французите од PSA очигледно имаат додатни адути во рака. И спремни се да ги материјализираат.... »

Renault Zoe: Жесток пречек на надоаѓачките конкуренти

Renault Zoe: Жесток пречек на надоаѓачките конкуренти

  Со зголемена силина и поголема автономија, со прегршт нови технологии и со поинаков изглед, Renault Zoe подготвено ги очекува надоаѓачките конкурентски модели. Додека германските гиганти ги потготвуваат своите први електрични модели наменети за демосот, за крајот на годината Renault ја подготвува третата генерација на најпродаваниот електричар, Zoe. Пропорциите на редизајнираниот модел и по... »

BMW 1 Series: Погон напред

BMW 1 Series: Погон напред

  Третата генерација на „кецот“ која доаѓа со погон на предната оска прави вистинска револуција во пристапот на BMW. Конечно, и патниците на задната оска ќе добијат малку почит. На крајот и BMW се префрла на преден погон. Новата, трета по ред генерација, ќе има погон на предната оска, или како кај најсилните верзии, погон на двете оски. Тоа го налагаат современите текови, но и прагматичниот п... »

Opel Grandland X Hybrid4: Хибрид со интегрален погон

Opel Grandland X Hybrid4: Хибрид со интегрален погон

  За прв пат групациската платформа на PSA добива хибриден, plug-in погон на сите тркала и системска силина од 300 КС. Најголема забелешка на SUV претставниците на PSA групацијата (Peugeot 3008, Citroen C5 Aircross и Opel Grandland X) се упатуваше на адреса на погонот само на предната оска. Честа прв да го смени карактерот му припадна на германецот од компактната SUV класа, Opel Grandland X. ... »

Volkswawgen ID.3 1st: Електричното смејство го започнува својот живот

Volkswawgen ID.3 1st: Електричното смејство го започнува својот живот

  Вчера (08.05.) Volkswagen го претстави првиот сериски член на електричното смејство ID.3 и тоа во посебно (1st) издание. Во првите 24 часа по отварањето на нарачките запишани се околу 10 илјади купувачи кои по преземање на возилото ќе платат по 40 илјади евра. Volkswagen ја користи веќе опробаната стратегија применета кај Tesla при  претставувањето на Model 3. Најпрвин се претставува в... »

Genesis Mint Concept: Електричен луксуз за градски метеж

Genesis Mint Concept: Електричен луксуз за градски метеж

  На интернационална автомобилска претстава во Њујорк, Genesis се претстави со атипичен примерок за брендот. Во концептот Mint јужнокорејскиот премиум бренд се претстави со мал електричен автомобил наменет само за градски метеж. Претставувањето на електрични концепти во светот се одвива како на филмска лента. Производителите не бираат место и посебна причина за да си ги покажат електричните в... »

Page 1 of 33123»
Close
AutoInfo на Facebook
Ви се допаѓа AutoInfo?