Совети

Совети за возење мотоцикл на жешко време

Совети за возење мотоцикл на жешко време

  Кога грее сонцето, сите имаме желба да го извадиме мотоциклот од гаражата и да поминеме голем број километри со него. Возењето на топло време е одлично но вие и вашиот мотоцикл морате да бидете подготвени. Ова особено важи доколку подолг период не сте возеле. Оваа листа која ја подготвивме ќе ви даде неколку совети како најубаво да го поминете летото. Проверете ги гумите Без разлика какво е... »

Возилата добиваат налепница во боја – шминка или ефикасна мерка?

Возилата добиваат налепница во боја – шминка или ефикасна мерка?

  Предлог Законот за возила предвидува обележување на возилата според нивото на загадување со налепници во зелена, жолта и црвена боја. Во иднина возилата ќе бидат бележани со налепници во боја. Тоа, едноставно кажано, значи дека ако ви е закачена црвена налепница, во одредени општини каде воздухот е загаден, нема да смеете да управувате со возилото. Предлагачот на законот со овој сет мерки с... »

Загадувањето само што не започнало

Загадувањето само што не започнало

  Пишува: Агрон Сулејман На праг на заладување на времето мора да се подготвиме за соочување со временските (не)прилики кои знаеме од искуство, неизбежно водат кон енормно загадување на воздухот во Скопје. Приказната со штурецот и мравката ни се повторува од година во година. Малку е формата поинаква, но суштината е таа. Додека е топло, загадувањето на воздухот во нашите поголеми урбани центр... »

Дали ќе преживеат автомобилите

Дали ќе преживеат автомобилите

  Пишува: Агрон Сулејман Сведоци сме на постепено замирање на дизел моторите, дали на ред ред ќе дојде и егзекуција на бензинците за да на крајот се возиме само со електрични возила? На почетокот беше приказната со ограничените ресурси на „фосилните“ горива, потоа бевме сеиорзно заплашувани со ширење на озонската дупка за на крајот да ни биде пласиран единствениот излез – електрични автомобил... »

Започна учебната година – внимателно покрај училиштата

Започна учебната година – внимателно покрај училиштата

  Само една недела од започнувањето на новата учебна година беше доволна да паднат првите жртви во сообраќајот. Причината секогаш една и иста: човечко невнимание! Дефинитивно апелите наменети за возачите и нивно внимателно однесување не даваат резултат. Тоа го знаеме веќе одамна, но и покрај високата цена што ја плаќаме се чини дека тоа не е доволно за промена на нашите опасни навики. Како по... »

Кобен мотоциклистички викенд

Кобен мотоциклистички викенд

  Продолжениот викенд беше трагичен за четири мотоциклисти од кои тројца не успеаја да ги преживеат тешките сообраќајки. Драматични три дена за четири семејства во Македонија. Петокот, мотоциклист од Кичево изгубил контрола а по само два дена кобниот пад го чинеше живот. Во Струмица двајца тинејџери останаа на лице место по судирот со автомобил, а во Охрид, за среќа, падот од мотоцикл поминал... »

Не дозоволувајте вашиот автомобил да падне во погрешни раце

Не дозоволувајте вашиот автомобил да падне во погрешни раце

  Со менаџерот за постпродажба на Renault и Nissan, Тодор Димовски разговаравме за редовните прегледи и сервиси на возилата од програмата која ја застапува домашниот увозник „Аутомотив Груп“. Бројни совети за оддржување и сервисирање на возилата доаѓаат, поготово од специјализираните медиуми, за редовни прегледи и оддржување на нашите лимени лубимци. Поготово тоа се случува пред сезоната на г... »

Качување преку рабник го „убива“ подвозјето

Качување преку рабник го „убива“ подвозјето

  Качувањето со патничко моторно возило преку бетонски рабник (тнр „ивичник“) го „убива“ подвозјето а при тоа може и да ги оштети алу-бандажите. Во ваквите ситуации посебно се загрозени 17, 18, 19 и повеќе инчни алуминиумски бандажи, поготово опремени со ниско профилни пневматици, па според тоа, прочитајте ги советите а качувајте се преку рабник само ако тоа е навистина потребно. Качувањето п... »

Ова се новите правила за увоз на половни возила

Ова се новите правила за увоз на половни возила

  Новите правила за увоз на половни возила се во сила од 01 јули 2018 година. Целта е да ве информираме дека Царинската управа на Република Македонија започна со нов начин на утврдување на царинската вредност при увоз на употребувани патнички, комбинирани и лесно доставни товарни возила и мотоцикли, односно употребувани моторни возила. Проценката на вредноста на употребуваните моторни возила ... »

Викенд – денови со зголемен број сообраќајни незгоди

Викенд – денови со зголемен број сообраќајни незгоди

  Секој викенд само во подрачјето на главниот град се случуваат помеѓу 25 и 30 сообраќајни несреќи. Дали можеме барем да ги намалиме последиците? За време на викендите нормално е да се очекува зголемен интензитет на сообраќајот. Тоа се однесува како на движењето низ урбаните средини исто така и вон нив. Нашиот проблем е што сообраќајната раздвиженост секогаш ја плаќаме (пре)скапо – со з... »

Page 1 of 6123»
Close
AutoInfo на Facebook
Ви се допаѓа AutoInfo?