Инфо

Kia Xceed: Со нов кросовер до најбогата гама

Kia Xceed: Со нов кросовер до најбогата гама

  Ceed семејството од денеска е побогато за уште член – службено е претставен Xceed кој претставува спој на компактен автомобил и класичен SUV. Kia сериозно се занимава со „Ц“ сегментот. Покрај основниот Ceed тука е и неговата караванска изведба, потоа целосно новиот Proceed, SUV претставникот Sportage, и сега најновиот Xceed. Користејќи ја заедничката платформа, новиот член на семејството е ... »

Fiat 500 семејството е во одлична форма

Fiat 500 семејството е во одлична форма

  Само на европскиот пазар пласманот на тричленото семејство на Fiat 500 ја достигна јубилејната бројка од три милиони примероци. Три милионитиот примерок пласиран на европскиот пазар е моделот Fiat 500C Star. Тоа е веста на денот која доаѓа од маркетинг службите на италијанско-американската корпорација. Основниот модел Fiat 500, надополнет со сестраниот моноволумен 500L и кросоверот 500X, на... »

Ferrari SF90 Stradale: Најсилниот патнички Ferrari има 1.000 КС (видео)

Ferrari SF90 Stradale: Најсилниот патнички Ferrari има 1.000 КС (видео)

  Наследникот на LaFerrari е хибрид со системска силина од илјада коњи и неверојатни перформанси. Ferrari SF90 Stradale беше долго најавуван како најсилниот патен болид на Ferrari во историјата. Долгото чекање воопшто не беше пречка за воодушевувачки пречек. Конечно, со ознаката SF90 Stradale доаѓа хибриден хипер спортист со системска силина од округло 1.000 КС. Спрегата на релативно мал 4.0 ... »

Новата Mazda6 силно тропа на премиум вратата

Новата Mazda6 силно тропа на премиум вратата

  Со шестцилиндерски линиски мотор од три литра, хибридна технологија и погон на задната оска, новата Mazda6 има амбиции да им се приклучи на колегите од премиум одделението. Концептот Vision Coupe прикажан пред година ипол, станува реалност. Тоа ќе биде новата генерација на Mazda6. Драматичната промена на обликот ќе биде пропратена со уште поголеми измени во пристапот. Mazda6 иницијално ќе и... »

Hyundai i30 N во Option варијанта добива интегрален погон

Hyundai i30 N во Option варијанта добива интегрален погон

  Интензивните тестирања на спортскиот компакт i30 N со погон 4×4 се пропратени со строго контролирани информации. Извесно е само дека со погонот на двете оски ќе доаѓа и значително посилен мотор.   Уште од самото претставување на i30 N (ознаката асоцира на Nirburgring и Namyang) беше јасно дека Hyundai подготвува нешто посебно. Водени според нивната далеку источна филозфија тие нај... »

Во март месец на европскиот пазар пласирани над 125 илјади електрифицирани возила

Во март месец на европскиот пазар пласирани над 125 илјади електрифицирани возила

  И покрај благиот пад што се бележи на европскиот автомобилски пазар, продажбата на електрифицираните возила забележа рекордна бројка од 125.400 возила. Веднаш да расчистиме, во случајот говориме за електрифицирани возила под што подразбираме хибридни, plug-in хибрдини и чисто електрични возила. Трендот на постигнување на рекордни продажби, според аналитичарите на “JATO”, оди на сметка на во... »

Три награди за Jaguar I-PCAE на World Car Awards 2019

Три награди за Jaguar I-PCAE на World Car Awards 2019

  Целосно електричниот Jaguar I-PACE доби тројна круна на World Car Awards 2019. Освен највредните титули, 2019 World Car Of The Year и World Car Design Of The Year, тој беше именуван и за World Green Car.  Целосно електричниот SUV на Jaguar е првото возило што некогаш победило во 3 категории и тоа во една иста година. Последната победа, World Green Car, I-PACE ја доби на меѓунардниот са... »

Смена на спортскиот врв кај Audi – Електричниот Audi E-Tron GTR го менува R8

Смена на спортскиот врв кај Audi – Електричниот Audi E-Tron GTR го менува R8

  Во 2022 година, Audi планира да се збогува од атмосферскиот V10 мотор кој го вградува во спортистот, R8. Замената ќе дојде во облик на Audi E-Tron GTR кој ќе биде придвижуван со 3 електрични мотори. Претставен 2006-та година, во Audi R8 првично се вградуваше атмосферски V8, за да пред точно десет години тој биде заменет со современ V10 мотор. Технолошкиот близнак на Lamborghini Huracan сеуш... »

Mercedes GLB: Алка која недостасуваше

Mercedes GLB: Алка која недостасуваше

  SUV возилата базирани врз основните модели од „А“и „Ц“ класите веќе се одомаќени кај купувачите. Логично, во оваа низа недостасува SUV направен врз основите на B Class – токму таков модел беше претставен на автомобилската смотра во Шангај. Од германските премиум брендови, во 2018 година, најуспешен беше Mercedes-Benz. Во постигнувањето на рекордните продажни бројки SUV моделите учествуваа с... »

Kia подготвува стилски кросовер врз база на Ceed

Kia подготвува стилски кросовер врз база на Ceed

  Кога се развиваше првиот C’eed пред речиси 15 години, малку кој се надеваше дека на таа платформа ќе бидат развиени толку каросериски варијанти. Во моментов на сцена е третата генерација на Ceed која никого во Европа не остава рамнодушен. Најмалку конкуренцијата. Компактот развиен во Европа и наменет за европските купувачи сега се нуди во хечбек, караванска, спортска GT варијанта (Proceed),... »

Page 1 of 36123»
Close
AutoInfo на Facebook
Ви се допаѓа AutoInfo?