Авто Спорт

Иџе се враќа на европските патеки

Иџе се враќа на европските патеки

  Игор Стефановски Иџе со својот Hyundai i30 N годинава ќе вози неколку трки од TCR Italy серијата со што најуспешниот наш тркач и службено се враќа на натпреварувачките патеки. Автомобилскиот спорт е ужасно скапа активност. Поготово кога ќе се осмелите да влезете во европските шампионати и ќе се обидете да им конкурирате на бројните домашните натпреварувачи. Добро, најлесно е човек да се пом... »

Видео прилог од промотивните возења со „Renault Twingo Cup“ во Серес

Видео прилог од промотивните возења со „Renault Twingo Cup“ во Серес

На тркачката патека во Серес (Грција) го возевме Twingo подготвен за натпревари во посебно организираниот “Twingo CUP“ кој ќе се вози од осум македонски тркачи на  пет кружни и 4 ридско-брзински натпревари. Првата кружна трка од годинешниот шамипонат во „Renault Twingo Cup“ е веќе закажана за 18 и 19 Мај во Кичево. Таа ќе биде една од вкупно петте кружни трка кои ќе се возат на патеките во зе... »

Во Серес претставени натпреварувачките модели од Twingo-куп серијата

Во Серес претставени натпреварувачките модели од Twingo-куп серијата

  На тркачката патека во Серес (Грција) го возевме Twingo подготвен за натпревари во посебно организираниот “Twingo Куп“ кој ќе се вози од осум македонски тркачи на 4 (или пет) кружни и 4 ридско-брзински натпревари. Осум идентични модели Renault Twingo, обоени во пастелни, тркачки бои, подготвени за демонстрирање на можностите, не пречекаа на тркачката патека „Серес“ во соседна Грција. Подгот... »

Формула 1: Нова регулатива за следната натпреварувачка сезона (видео)

Формула 1: Нова регулатива за следната натпреварувачка сезона (видео)

  За поголема атрактивност на најбрзиот циркуз во светот, одговорните подготвија нова регулатива која преку зголемена аеродинамика би требало да овозможи пистигнување на поголеми брзини. Трките од Форумала 1 шампионатот сеуште се најгледаниот спорт во светот. За да остане на врвот на популарноста, за секоја натпреварувачка сезона организаторите воведуваат нови регулативи кои ќе овозможат пост... »

Водно, Hyundai i30N TCR и Иџе (видео)

Водно, Hyundai i30N TCR и Иџе (видео)

  По 9-годишна пауза Водно повторно беше домаќин на ридско-брзинска трка која сега се бодува само за Државниот шамипонат. Присуството на Игор Стефановски и неговото Hyundai i30N TCR ја потврдува амбицијата трката да се врати на календарот на меѓународните натпревари.       Трките на Водно беа и поминаа. Лубителите на брзините по девет годишна пауза повторно имаа можност да прис... »

Mercedes -AMG F1 Team: Нови правила, нови решенија, шамионски амбиции

Mercedes -AMG F1 Team: Нови правила, нови решенија, шамионски амбиции

  Минатогодишниот шампион и покрај многуте негодувања околу новите правила и новата регулатива, е целосно подготвен за атак кон нова титула. Кога техничкиот директор на Mercedes -AMG, Џејмс Алисон ќе се најде помеѓу F1 болидите од 2017 и 2018 година, приликата да се слушнат разликите е единствена. Како што објаснува првиот човек задолжен за техничкиот развој на болидот кој минатата година ја ... »

WRC 2018: се враќаат Турција, Хрватска и Нов Зеланд?!

WRC 2018: се враќаат Турција, Хрватска и Нов Зеланд?!

  Можно ли е на Балканот да гледаме трки од светскиот рели шампионат? Од WRC најавија 13 рели трки за 2018 година, најголема вест е дека шампионатот се враќа во Турција, а испаѓа Полска. Новиот календар ќе биде официјално потврден на состанокот на FIA кој е најавен за следниот месец. Одлуката за разрешување на Полска, дојде по неколку безбедносни пропусти кои се случија за време на релито кое... »

Фетел го изненади Хамилтон, Ферари тргна победнички во Мелбурн (видео)

Фетел го изненади Хамилтон, Ферари тргна победнички во Мелбурн (видео)

  Себастијан Фетел триумфираше на трката за Големата награда на Австралија, оставајќи го зад себе Луис Хамилтон и неговиот нов клупски колега од Мерцедес, Валтери Ботас. Возачот на Ферари ја оствари својата 43. победа во Формула 1 и веројатно најави возбудлива сезона во која Ферари ќе биде поконкурентен и ќе се обиде да ја прекине доминацијата на Мерцедес. Иако Хамилтон ја имаше пол-позицијат... »

Мерцедес го договори новиот тимски колега на Хамилтон

Мерцедес го договори новиот тимски колега на Хамилтон

  Повлекувањето на Нико Розберг од Формула 1 отвори место во тимот на Мерцедес, но очигледно дека актуелниот шампион веќе најде решение за оваа позиција. Како што пренесе „Би-Би-Си“, веќе е извесно дека местото на Розберг ќе го заземе Валери Ботас кој досега беше член на Вилијамс. Во прилог на ова сценарио дојде потврдата на Фелипе Маса дека го одложил пензионирањето и уште една сезона ќе бид... »

Нико Розберг објави драматично повлекување од Формула 1

Нико Розберг објави драматично повлекување од Формула 1

  Нико Розберг се појави на гала церемонијата на ФИА во Виена каде што се одржува генералното собрание на светската автомобилистичка федерација, но при подигањето на трофејот како светски шампион за 2016 година соопшти и дека се повлекува од трките. Откако минатата седмица во Абу Даби ја запечати титулата која му се насмевниваше од стартот на сезоната во која започна со четири победи во низа,... »

Page 1 of 6123»
Close
AutoInfo на Facebook
Ви се допаѓа AutoInfo?