editor's Posts

Шестата генерација на Corsa во низок старт

Шестата генерација на Corsa во низок старт

  Од претходните пет поколенија во изминативе 37 години на пазарот се пласирани над 13.6 милиони единици – наследникот службено ќе биде претставен на салонот во Франкфурт. Opel отсекогаш тежнеел да ја демокртатизира својата понуда. Во склад со таа филозофија, уште во 1936 година, во време кога автомобилот сеуште важеше за луксуз, се појави првиот Opel Kadett. Во повоена Германија, кога настап... »

VW на мака со откупените TDI автомобили во Америка

VW на мака со откупените TDI автомобили во Америка

  Со аферата „дизелгејт“ откриена од американските регулаторни тела беа опфатени околу 480 илјади возила кои требаше да бидат отстранети од сообраќај.  По изгубената судска постапка, Volkswagen беше приморан од пазарот да ги повлече сите возила со дизелски агрегати во кои беше вграден измамнички софтвер. Да потсетиме, пред точно четири години, Aмериканската агенција за заштита на природн... »

Најавени нови субвенции за поеколошки возила

Најавени нови субвенции за поеколошки возила

  Владата најавува нови мерки со кои би требало да се помогне во обновување на возниот парк, а со тоа и на намалување на емисијата на штетни госови. Дали конечно ќе доживееме конкретна реализација? Со првите есенски денови, во поголемите градови во државата, квалитетот на воздухот драматично се влошува. За оваа циклична појава, оправдано или не, погледот на надлежните јасно беше насочен кон в... »

Bentley EXP 100 GT: Луксузен GT директно пристигнат од 2035 година (видео прилог)

Bentley EXP 100 GT: Луксузен GT директно пристигнат од 2035 година (видео прилог)

  Bentley слави убав јубилеј, 100 години постоење. По тој повод британците изработија импресивен концепт на електричен спортски четирисед со кој јасно се трасира патот на идните модели на марката. Луксузната мобилност дефинитивно има иднина. Во тоа не убедува славеничкиот концепт на Bentley кој е конструиран по повод стогодишнината од постоејњето на британската марка. Во должина растегнат до ... »

Curtiss Zeus V8: Електричен мотоцикл со батерии во V8 формација

Curtiss Zeus V8: Електричен мотоцикл со батерии во V8 формација

  Наредната година, Curtiss, американскиот производител на електрични мотоцикли, ќе го лансира прототипот Zeus V8 кој има сет од батерии распоредени во облик на погонски V8 мотор. Електричниот мотоцикл со минималистички ретро облик веќе може да се нарача по цена од 75 илјади долари. Производителот гарантира испорака во наредната година. Иако никој не очекува некоја голема редица на чекање, се... »

Вентилите во Hyundai ќе работат под ритам на CVVD системот (видео прилог)

Вентилите во Hyundai ќе работат под ритам на CVVD системот (видео прилог)

  Новиот систем на работа на вентилите кој групацијата Hyundai го воведува во сериско производство, ги зголемува перформансите за 4%, ја намалува потрошувачката за 5%, а емисијата на штетни гасови ќе биде за 12% пониска. Во иднина погонските единици кои се вградуваат во возилата на Hyundai и Kia сериски ќе бидат опремувани со новиот CVVD (Continuously Variable Valve Duration) систем за работа... »

Совети за возење мотоцикл на жешко време

Совети за возење мотоцикл на жешко време

  Кога грее сонцето, сите имаме желба да го извадиме мотоциклот од гаражата и да поминеме голем број километри со него. Возењето на топло време е одлично но вие и вашиот мотоцикл морате да бидете подготвени. Ова особено важи доколку подолг период не сте возеле. Оваа листа која ја подготвивме ќе ви даде неколку совети како најубаво да го поминете летото. Проверете ги гумите Без разлика какво е... »

Volvo Cars Macedonia се всели во нов салон

Volvo Cars Macedonia се всели во нов салон

  Една година по преземањето на претставништвото на Volvo автомобилите на домашниот пазар, шведскиот производител конечно доби свој нов дом. Во пригодна и свечена атмосфера официјално беше отворен новиот салон на Volvo Cars Macedonia. Салонот изграден според највисоките Volvo Retail Experience стандарди претставува симбол за нов, свеж почеток на брендот Volvo во Македонија. Освен што е салон ... »

Kia Xceed: Со нов кросовер до најбогата гама

Kia Xceed: Со нов кросовер до најбогата гама

  Ceed семејството од денеска е побогато за уште член – службено е претставен Xceed кој претставува спој на компактен автомобил и класичен SUV. Kia сериозно се занимава со „Ц“ сегментот. Покрај основниот Ceed тука е и неговата караванска изведба, потоа целосно новиот Proceed, SUV претставникот Sportage, и сега најновиот Xceed. Користејќи ја заедничката платформа, новиот член на семејството е ... »

Mazda 3 SkyActiv G: Горниот дом на „Ц“ класата

Mazda 3 SkyActiv G: Горниот дом на „Ц“ класата

  Новата „тројка“ на Mazda успешно ја најавува технолошката револуција која ќе доминира кај јапонскиот производител во наредниот период. Ние ја возевме најопремената верзија со бензинец од два литра и 122 КС. Ако за VW Golf важи вистината дека е најпопуларен и најпродаван компактен модел, тогаш за јапонскиот двоец Mazda 3 и Honda Civic исто така важи фактот дека се за едно скалило над него. Н... »

Page 1 of 127123»
Close
AutoInfo на Facebook
Ви се допаѓа AutoInfo?