Авто Спорт

Mercedes -AMG F1 Team: Нови правила, нови решенија, шамионски амбиции

Mercedes -AMG F1 Team: Нови правила, нови решенија, шамионски амбиции

  Минатогодишниот шампион и покрај многуте негодувања околу новите правила и новата регулатива, е целосно подготвен за атак кон нова титула. Кога техничкиот директор на Mercedes -AMG, Џејмс Алисон ќе се најде помеѓу F1 болидите од 2017 и 2018 година, приликата да се слушнат разликите е единствена. Како што објаснува првиот човек задолжен за техничкиот развој на болидот кој минатата година ја ... »

WRC 2018: се враќаат Турција, Хрватска и Нов Зеланд?!

WRC 2018: се враќаат Турција, Хрватска и Нов Зеланд?!

  Можно ли е на Балканот да гледаме трки од светскиот рели шампионат? Од WRC најавија 13 рели трки за 2018 година, најголема вест е дека шампионатот се враќа во Турција, а испаѓа Полска. Новиот календар ќе биде официјално потврден на состанокот на FIA кој е најавен за следниот месец. Одлуката за разрешување на Полска, дојде по неколку безбедносни пропусти кои се случија за време на релито кое... »

Фетел го изненади Хамилтон, Ферари тргна победнички во Мелбурн (видео)

Фетел го изненади Хамилтон, Ферари тргна победнички во Мелбурн (видео)

  Себастијан Фетел триумфираше на трката за Големата награда на Австралија, оставајќи го зад себе Луис Хамилтон и неговиот нов клупски колега од Мерцедес, Валтери Ботас. Возачот на Ферари ја оствари својата 43. победа во Формула 1 и веројатно најави возбудлива сезона во која Ферари ќе биде поконкурентен и ќе се обиде да ја прекине доминацијата на Мерцедес. Иако Хамилтон ја имаше пол-позицијат... »

Мерцедес го договори новиот тимски колега на Хамилтон

Мерцедес го договори новиот тимски колега на Хамилтон

  Повлекувањето на Нико Розберг од Формула 1 отвори место во тимот на Мерцедес, но очигледно дека актуелниот шампион веќе најде решение за оваа позиција. Како што пренесе „Би-Би-Си“, веќе е извесно дека местото на Розберг ќе го заземе Валери Ботас кој досега беше член на Вилијамс. Во прилог на ова сценарио дојде потврдата на Фелипе Маса дека го одложил пензионирањето и уште една сезона ќе бид... »

Нико Розберг објави драматично повлекување од Формула 1

Нико Розберг објави драматично повлекување од Формула 1

  Нико Розберг се појави на гала церемонијата на ФИА во Виена каде што се одржува генералното собрание на светската автомобилистичка федерација, но при подигањето на трофејот како светски шампион за 2016 година соопшти и дека се повлекува од трките. Откако минатата седмица во Абу Даби ја запечати титулата која му се насмевниваше од стартот на сезоната во која започна со четири победи во низа,... »

Hyundai i20 Coupe WRC: Отворен атак на титулата

Hyundai i20 Coupe WRC: Отворен атак на титулата

  Со поголема силина, нова аеродинамика и воведување на елсктронски диференцијал, Hyundai е подготвен да атакува на самиот трон во 2017 WRC шампионатот. За следната натпреварувачка година во WRC шампионатот, FIA подготви нов сет правила. Целта е јасна, атрактивните трки да станат уште повозбудливи и да се регрутира нова армија од следбеници. Производителите како едвај да чекаа на таков сигнал... »

2016 АБУ ДАБИ ГП: ЛУИС ХАМИЛТОН ПОБЕДНИК, НО НИКО РОЗБЕРГ Е НОВИОТ ШАМПИОН

2016 АБУ ДАБИ ГП: ЛУИС ХАМИЛТОН ПОБЕДНИК, НО НИКО РОЗБЕРГ Е НОВИОТ ШАМПИОН

  Нико Розберг стигна до второто место на трката за Големата Награда на Абу Даби, во невообичаeно смирена трка за него, и не обидувајќи се да ја прифати играта на својот тимски колега да го навлече да се обиде за првото место. Знаејќи дека не може да го добие, се реши да го трпи притисокот, првично од Ред Бул, за на крај тоа да биде Себастијан Ветел со Ферари. За чудо, кога му беше најпотребн... »

Лоренцо се прости со Јамаха со победа во Валенсија

Лоренцо се прости со Јамаха со победа во Валенсија

  Хорхе Лоренцо уште на вчерашните квалификации ја најави, а денеска ја потврди доминацијата на патеката во Валенсија, а со оваа победа ја затвори сезоната во Мото ГП шампионатот каде нов првак е Марк Маркез. Лоренцо вчера постави нов рекорд на патеката, а денеска не дозволи никакви дилеми околу тоа кој ќе ја освои првата позиција, со што на одличен начин се прости со тимот на Јамаха со кој с... »

Вистински хаос на Интерлагос: Хамилтон победи, Верстапен ги излуде фановите во Бразил

Вистински хаос на Интерлагос: Хамилтон победи, Верстапен ги излуде фановите во Бразил

  Денешната трка за Големата награда на Бразил донесе неверојатно големи возбудувања и фантастични претекнувања, но исто така беше одбележена и од двата рестарти кои мораа да ги направат пилотите откако стјуардите поради лошото време на двапати ја прекинуваа трката. Луис Хамилтон на крајот успеа да дојде до посакуваната победа која го остава во игра за титулата и на последната трка во Абу Даб... »

Прва победа за Довициозо по пауза од седум години, Роси го осигура второто место

Прва победа за Довициозо по пауза од седум години, Роси го осигура второто место

  Андреа Довициозо се покажа во одлично светло на врнежливите услови на трката за Големата награда на Малезија, па откако вчера оствари најдобро време на квалификациите, ова утро стигна до својата прва победа во сезоната, или поточно прва по триумфот во 2009 година во Британија. Возачот на Дукати се покажа како најистраен во лудата трка проследена со многу претекнувања, менување на местата и ... »

Page 1 of 6123»
Close
AutoInfo на Facebook
Ви се допаѓа AutoInfo?