Техника

Mercedes -AMG F1 Team: Нови правила, нови решенија, шамионски амбиции

Mercedes -AMG F1 Team: Нови правила, нови решенија, шамионски амбиции

  Минатогодишниот шампион и покрај многуте негодувања околу новите правила и новата регулатива, е целосно подготвен за атак кон нова титула. Кога техничкиот директор на Mercedes -AMG, Џејмс Алисон ќе се најде помеѓу F1 болидите од 2017 и 2018 година, приликата да се слушнат разликите е единствена. Како што објаснува првиот човек задолжен за техничкиот развој на болидот кој минатата година ја ... »

Hyundai мисли наместо заборавните родители

Hyundai мисли наместо заборавните родители

  Сте го заборавиле ли некогаш детето во автомобил? Hyundai има решение! Новиот систем на Hyndai проверува дали откако ќе го заклучите автомобилот некој останал (бил заборавен) на задните седишта. Целта на инженерите беше да се спречат евентуално заклучување на децата во автомобилот, што може да биде особено опасно при високи температури. Таа улога ја презема новиот систем Raer Occupant Alert... »

Што е тоа Ground Clearence и колку е важно при возењето?

Што е тоа Ground Clearence и колку е важно при возењето?

  Растојанието од подот на автомобилот до подлогата, важен за проодност, стабилност и аеродинамичност.   GC – Ground Clearence (најниската точка на возилото до тлото) е растојанието од подот на возилото до подлогата по која вози. Од овој параметар во голема мера зависат три битни карактеристики: стабилност, аеродинамика и проодност. За добра стабилност и аеродинамика, вредноста на ... »

Дупнатите гуми се веќе минато

Дупнатите гуми се веќе минато

  Дупнатите гуми можеби веќе му припаѓаат на минатото. Благодарение на изумот на група научници од Универзитетот Харвард кои направиле цврсти гуми кои се способни за самообновување при дупнување за време на возењето. Хибридната гума развиена од истражувачите на Факултетот за инженерство и примена, кога се наоѓа под притисок пука, но не како обичните гуми. Гумата е така изработена што при пука... »

Нема повеќе жедни возачи

Нема повеќе жедни возачи

  Ford направи систем кој произведува вода за пиење од клима уредот на автомобилот. Развојниот тим на Ford успеа да развие систем, кој ќе произведува питка вода во автомобилот. Тој доаѓа под името „On the go – H2O“. Овој систем успева од кондензираната пареа во клима уредот на автомобилот да произведе вода која е здрава за пиење. При процесот, најпрвин кондензираната пареа од климата се... »

Jaguar најави футуристички управувач

Jaguar најави футуристички управувач

  Во Jaguar Land Rover веруваат дека за 30 години луѓето ќе можат да разговараат со управувачот. За време на Tech Fest на Универзитетот за уметност во Лондон, кој ќе се одржи овој четврток, Jaguar Land Rover ќе го претстави своето видување во однос на автомобилскиот управувач на иднината. За разлика од „простиот“ волан во вашиот сегашен автомобил, Jaguar Land Rover сака новиот управувач да би... »

Jaguar Land Rover работи на “провидни” столбови за своите автомобили (видео)

Jaguar Land Rover работи на “провидни” столбови за своите автомобили (видео)

  Британскиот прозиводител се обидува да реши еден од најголемите проблеми кога се работи за прегледноста во автомобилите. Освен што им е цел да дизајнираат автомобили кои ќе бидат привлечни за купувачите, дизајнерите имаат задача да ги направат автомобилите и практични во возењето. Еден од проблемите со кои се соочуваат возачите на современите автомобили се широките предни носачи (столбови) ... »

Continental претставува нов безжичен полнач за автомобили

Continental претставува нов безжичен полнач за автомобили

  Германскиот Continental е глобално познат по своите производи од гумарската индустрија. Но тие исто така, веќе со децении се еден од лидерите во однос на техничките иновации во други области од автомобилската индустрија. Најновиот концепт на Continental ќе биде представен на саемот за автомобили во Франкфурт, кој треба да се одржи во септември. Се работи за систем кој овозможува полнење на ... »

Би возеле ли биоразградлив автомобил?

Би возеле ли биоразградлив автомобил?

  Телото на Lina има внатрешна саќе-структура која и дава цврстина, изработена од биопластика наречена PLA, и е направена од шеќерна репка. Школката на Lina, како што се нарекува автомобилот, беше создадена од страна на тимот TU / Ecomotive на Технолошкиот универзитет во Ајндховен, од смола обработена од шеќерна репка покриена со ткаен лен. Со тоа производот што се добива се вели дека е споре... »

Од 2019 целосна електрификација на Volvo (видео)

Од 2019 целосна електрификација на Volvo (видео)

  Започнувајќи од 2019 година сите нови модели на Volvo ќе имаат вградено погонски електромотор кој кај хибридите ќе биде комбиниран со постојните бензинци и дизели, додека кај чистите електрични автомобили ќе делува самостојно. Кога во 2010 година кинезите од Zhejiang Geely Holding Group (GEELY) го купија Volvo од тогашниот сопственик Ford, фановите беа многу скептични околу иднината на најг... »

Page 1 of 41234
Close
AutoInfo на Facebook
Ви се допаѓа AutoInfo?