Тестови

Кој ли ги изнервира корејците

Кој ли ги изнервира корејците

  Во класата на спортските купе седани се досега самоуверено владееја европските премиум брендови. Со појавата на Stinger очигледно картите силно ќе се замешаат. Моќна купе-појава, четири врати, иницијален погон на задната оска, „брз“ автоматски менувач, перформанси, многу опрема, квалитени материјали, … Ете тоа се главните очекувања од на пример еден Mercedes-Benz CLS или пак од Audi A... »

Стариот познаник има нов имиџ

Стариот познаник има нов имиџ

  Редизајнираниот SUV на Ford сега доаѓа со нова естетика, збогатена опрема и нов основен дизел со 120 КС. Ние ја возевме посилната дизелска верзија со 150 КС, погон на сите тркала и ниво на опрема Titanium. SUV (Sport Utility Vehicle) возилата ги живеат своите најдобри моменти. Ford на европскиот пазар моментално ги нуди релативно новите модели, суб-компактниот Eco Sport, големиот Edge, и см... »

Класична лимузина по многу коректна цена

Класична лимузина по многу коректна цена

  Кој купува возило со разум сериозно ќе се замисли околу понудата на Peugeot 301. Поволната цена, заедно со преработениот дизајн и новите пакети на опрема уште посилно притискаат на страната на логичното решение. Пежо 301 е конструиран за наменски одредена клиентела. И се продава само на определени пазари помеѓу кои европскиот е надвор од сферата на интерес. За цела среќа нашиот пазар е на с... »

Ново Rio: големи изгледи да прерасне во „гранде“

Ново Rio: големи изгледи да прерасне во „гранде“

  Четвртата генерација на корејскиот хечбек доаѓа со целосно нова платформа, нови мотори и опрема преземена од повисоките класи. Ние го возевме Rio со бензиски мотор од 84 КС и ниво на опрема Style. Европските купувачи сакат да купуваат автомобили од „Б“ сегментот. И не случајно! Со големина која најчесто надминува 4 метри тие возила нудат одличен компромис помеѓу движењето низ пренатрупаните... »

Една платформа за три модели на иднината

Една платформа за три модели на иднината

  Корејците развија посебна платформа врз која се градат три различни изведби на Ioniq: хибрид, плагин хибрид и електрично возило. На некулкудневно возење ни беше отстапена хибридната верзија со вкупна силина од 139 КС. Тивко и безшумно тргнување. Штом брзината надмине триесетина км/ч незабележливо се пали бензинецот, автомобилот продолжува да лизга низ асфалтот. Понесени од искуството го нас... »

Со стил и оригиналност до посакуваниот успех

Со стил и оригиналност до посакуваниот успех

  Во растечкиот сегмент на SUV/Crossover класата со градски димензии, Peugeot од 2014 година е претставуван од стилизиран и шармантен претставник кој се придвижува со иновативни трицилиндесрски бензинци. SUV возилата се секаде околу нас. За некоја година најверојатно овие робусни автомобили ќе бидат најпродавани во сите сегменти. Причината е многу очигледна, на купувачите им се допаѓа чувство... »

Богатато опремен компакт кој можете да си го дозволите

Богатато опремен компакт кој можете да си го дозволите

  Во моментот понудата на Kia Ceed со бензиски мотор од 100 КС и ниво на опрема Advance од редовните 15.640 е симната на 12.940 евра. Искусните купувачи од развиените автомобилски пазари добро знаат што значи да се купи модел кој ја живее последната година од својот моделски век. Во таков случај секогаш се добива многу поголема вредност за вложените пари. Дали овие позитивни навики полека се ... »

Германски гени во шпанска крв

Германски гени во шпанска крв

  Првиот SUV на шпанците доаѓа без големи изненадувања, основата од групацискиот Tiguan го лимитира избувливиот латински карактер и му дава голема доза на позитивен конзерватизам. Долго се чекаше на првиот шпански SUV. И покрај групациската припадност (Seat е дел од Volkswagen Group) многумина беа склони да веруваат во оригиналност. Да, Ateca дефинитивно сепак поседува доза на оригиналност, п... »

Лесна коњица

Лесна коњица

  Домашниот увозник на Toyota го нуди Auris по цена од 12.810 евра. Го возевме токму акцискиот модел кој носи бензински мотор од 99 КС и ниво на опрема Terra. Минатата година јапонскиот гигант ја заврши со над 10 милиони автомобили. Иако тоа не беше доволно за задржување на водечката улога сепак длабокиот наклон за задржување на квалитетот на производите останува во сопственост на јапонците. ... »

Toyota RAV4 Hybrid: Хибридна технологија во рекреативна облека

Toyota RAV4 Hybrid: Хибридна технологија во рекреативна облека

  Во првиот хибриден SUV, Toyota комбинира еден бензиски мотор и два електромотори. Резултатот од заедничкиот труд на бензинот и струјата имавме прилика да го почуствуваме по разни патни услови. Ништо ново нема да кажеме ако уште еднаш констатираме дека Toyota сака, а богами и знае, да вози хибридно. Приказната е отворена 1997 година со појавувањето на првиот сериски Prius. Пловењето помеѓу т... »

Page 1 of 41234
Close
AutoInfo на Facebook
Ви се допаѓа AutoInfo?