Во светот

Ford Focus: Една основа, многу различни кројки

Ford Focus: Една основа, многу различни кројки

  Новиот Focus прави вистински дисконтинуитет во пристапот на градење; врз идентична платформа ќе се градат четиривратни седан и караван како и петвратен хечбек, а сите тие ќе се прилагодуваат на специфичните потреби на купувачите од разни континенти. Веќе се објавени првите службени (и целосни) фотографии од новиот Ford Focus. Првичните впечатоци говорат за наследник кој без никакви дилеми г... »

Polaris Slingshot SLR LE: Кога автомобил ќе се залуби во мотоцикл

Polaris Slingshot SLR LE: Кога автомобил ќе се залуби во мотоцикл

  Slingshot однапред има изглед на чистокрвен двосед без кров, додека кога ќе се погледне задниот дел тоа без никакви дилеми е мотоцикл. Да е автомобил, не е. Уште помалку е мотоцикл. За да биде автомобил му е потребно уште едно тркало, а како за мотоцикл има едно повеќе. Во секој случај Polaris, производителот од Минесота, добро се снаоѓа со возилата на три тркала. Продадените 25.000 трицикл... »

Rimac C_Two: Електричен хипер спортист од Хрватска

Rimac C_Two: Електричен хипер спортист од Хрватска

  На женевскиот авто салон, Rimac (Римац) на јавноста и го прикажа концептниот Rimac C_Two кој на пазарот би требало да се појави 2020 година. Хрватскиот производител сериозно ги напаѓа етаблираните марки. Се разбира мислиме на автомобилите со погон само на електрична енергија. На тоа поле Мате Римац и неговиот тим има што кажат. Всушност најдоброто од нив допрва следува. Rimac C_Two за серис... »

Volkswagen Touareg: На пола чекор до премиум

Volkswagen Touareg: На пола чекор до премиум

  Третата генерација на големиот SUV, Volkswagen го претстави поминувајќи  17 илјади километри од Германија до Кина. Новиот Touareg го презема фолксвагеновиот бајрак во свои раце. Не само според големината, туку пред сé по имплементирањето на нови технологии во сериските автомобили. Поставен на MLB Evo платформа која успешно ги носи најистакнатите модели од семејните брендови: Audi Q7, Porsch... »

Mercedes-AMG C43 4Matic: Чист спорт, со или без кров!

Mercedes-AMG C43 4Matic: Чист спорт, со или без кров!

  Покрај обновување на седанската и караванската верзија на C-Class, Mercedes ги апдејтираше и Coupe/Cabriolet изведбите кои ги носат ознаките на AMG. C43 4Matic e влез во седанскиот AMG-свет на перформансните автомобили. Сега тој влез има нов облик; големиот број на промени го носи преку границата на обично освежување на постоечки модел. Започнувајќи од моторот, преку другите механички склоп... »

Karlmann King: SUV за кој треба да се издвојат рекордни, 1.7 милиони евра

Karlmann King: SUV за кој треба да се издвојат рекордни, 1.7 милиони евра

  Кинескиот производител успеа да произведе супер луксузен SUV кој делува како комбинација од бетмобил и стелт фајтер. Некој го перцепира како реален а други како екстравагантен и непрактичен SUV. Веројатно и едните и другите (делумно) се во право. Но и за едните и за другите тоа е нјаскапиот SUV на пазарот. И најоткачен, секако. Karlmann King, малку познатиот кинески производител, за него ба... »

Mercedes-Benz C-Class: Обновување на бестселерот

Mercedes-Benz C-Class: Обновување на бестселерот

  На 88-то издание на автомобилскиот салон во Женева, Mercedes-Benz имаше импресивен настап. Премиерно беа прикажани обновената C-Class, потоа новата A-Class, G-Class, сосема новиот модел AMG-GT Coupe со 4 врати и првото пикап возило,  X-Class со мотор со 6 цилиндри и постојан погон на 4 тркала. Во 5-та година од производство на најновата генерација, C-Class како најуспешен сериски модел на п... »

Mercedes-AMG GT 4-Door Coupe: Логична комбинација

Mercedes-AMG GT 4-Door Coupe: Логична комбинација

  Женевскиот автомобилски салон е местото каде што Mercedes на светот премиерно му го прикажа долго очекуваното четиривратно купе. Лубителите на екстремно брзите автомобили во кои ќе можат да угостат цело семејство, конечно си дојдоа на своето. Во Женева беше премиерно тргнат велот од спортското купе со четири врати, Mercedes-AMG GT 4-Door Coupe. Комабинацијата на купеовски облик во кое прист... »

Kia Ceed: Европски производ за европски пазар

Kia Ceed: Европски производ за европски пазар

  На самиот почеток на 88. издание на салонот во Женева, Kia службено го прикажа својот хечбек од Ц-сегментот. Првите впечатоци говорат за нова визуелизација, а новини има и во механичката секција. Првиот cee’d кој светот го виде 2006 година, за Kia претставуваше многу повеќе од еден нов модел во гамата. Токму со него се направи силен дисконтинуитет во пристапот на корејската компанија.... »

По Volkswagen падна и Fiat

По Volkswagen падна и Fiat

  Американските регулатори се бескомпромисни кога станува збор за лажирањата на автопроизводителите во однос на загадувањето на животната средина. Политиката на лажирање на податоците за емисијата на штетни гасови на дизел моторите, Volkswagen го чинеше цело богатство. Да, и ревидирање на сите развојни планови. Можеби во помал обем, но се чини дека иста судбина го очекува и FCA (Fiat Chrysler... »

Page 1 of 26123»
Close
AutoInfo на Facebook
Ви се допаѓа AutoInfo?